Arama
Generic filters

Habaş Otomobil Fabrikası

Habaş Otomobil Fabrikası

 • F1 Ekrem
  Katılımcı

  Sitede de haberi yapıldığı üzere Habaş bir süre önce kapanan Honda fabrikasını satın almıştı. Önceki gün resmi gazetede yatırım için onay verilmiş.

  Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Mart 2022 dönemine ait yatırım teşvik belgesi listesi Resmi Gazete’de yayımlandı.

  Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi AŞ’ye verilen teşvik belgesi, Dilovası’nda 3 milyar 788 milyon 131 bin 466 liralık yatırımı, yıllık 4 bin hibrit otomobil ve 5 bin 500 otomobil üretimini kapsıyor. Habaş’a faiz desteği, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, sigorta primi işveren hissesi 7 yıl, vergi indirimi %80 ve YKO %40 destekleri sağlanacak. Yatırım kapsamında 500 kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor

  • Bu konu 1 yıl 11 ay önce önce F1 Ekrem tarafından değiştirildi.
  • Bu konu 1 yıl 11 ay önce önce F1 Ekrem tarafından değiştirildi.
  F1 Ekrem
  Katılımcı

  Habaş kimdir onu da belirtelim, Habaş Türkiye’nin en büyük gaz üreticisi. 1956’da oksijen gazı üretimi ile başlıyor. Kimyasal gaz kullanan hastaneler, fabrikalarda hep Habaş’ın sistemleri bulunuyor.

  Aynı zamanda Anadolubank’ın da sahibi durumunda.

  Bu otomobil işi bu bakımdan çok enteresan. Honda hidrojen ile çalışan otomobil konusunda en ileri firmalardan biri. Habaş, Honda’nın Türkiye fabrikasını almakla kalmadı, eş zamanlı olarak İngiltere’de kapanan fabrikanın da üretim hattını aldı. Ve tahmin edin, İngiltere’de hangi tür otomobiller üretiyorlardı.

  Yani Habaş, hidrojenli yeni nesil çevreci bir otomobil üretmekle kalmayacak, onun yakıtını da üretecek. Tabii ki hidrojen dolumu için de özel ekipman gerekecek ve onu da yine Habaş endüstriyel bazda üretiyor.

  Her bakımdan Habaş için win-win durumu…

  • Bu yanıt 1 yıl 11 ay önce önce F1 Ekrem tarafından değiştirildi.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.