Arama
Generic filters

Türkiye GP

Türkiye GP

• F1 Ekrem
    Katılımcı

Türkiye GP’si hakkında konular, öneriler

F1 Ekrem
    Katılımcı

Bildiğiniz gibi ABD’li liberty medya F1’i satın aldıktan sonra ABD’lileştirme işlerine başladı. ABD’de çok izleyen yoktu. Tabi bunun da bir etkisi olarak yarış fiyatları müthiş biçimde arttı.

İstanbul Park müthiş bir pist ama bizim İstanbul’da yarış yapabilmemiz için ekonominin şaha kalkması lazım.

F1 Ekrem
    Katılımcı

f1 e yeni gelen pistlere baktığımızda İstanbul Park gibi gerçek bir pist yerine hep şehir pistleri geliyor.

bir de hep ülkelerin para döndürdüğü yerlerde yapıyorlar.

İstanbul Park yerine belki reklamın ağır basacağı bir cadde yarışı yapmalıyız. Son Miami GP’de gördük, adamlar pistin kenarına yapay liman yapmış, monaco göndermesi yapmışlar resmen.

F1 Ekrem
    Katılımcı

Mesela F1 pistlerinin uzunlukları genelde 4-5 km oluyor. İstanbul’da uygun olabileceğini düşündüğüm birkaç güzergah var.

Mesela ilki Bağdat caddesi üzerinde şu şekilde bir pist ya da Bağdat GP diyelim. Aslında biz de biraz uzatıp Fenerbahçe marina’yı dahil edebiliriz. Belki Stadyuma kadar uzatabiliriz.

Benim çizdiğimde pit alanına yer yok, artık Göztepe parkına mı olur nasıl olur araştırmak lazım ama uygun araziler var gibi geliyor.

• Bu yanıt 1 yıl 11 ay önce önce F1 Ekrem tarafından değiştirildi.
    F1 Ekrem
    Katılımcı

İstanbul’da en oluru burası gibi duruyor. Ben buna manzarası nedeniyle Boğaziçi GP diyorum. Haydarpaşa Limanı kalkınca buradaki rekreasyon alanıyla birlikte böyle bir yarış yapılabilir. Pit alanı olarak çok fazla alan var. Düşünsenize tarihi yarımada manzaralı bir Formula 1 yarışı…

Bir de tribünlerin bazılarını Boğaza doğru koyduğumuzu düşünelim. Yarıştan sonra sökmeye gerek yok, yıl boyunca seyir terası gibi kullanılır.

Müthiş bir İstanbul reklamı olur.

Birkaç yıl önce boğazda F1 araçları tur atmıştı…

F1 Ekrem
    Katılımcı

Bir de bu şekilde Beyoğlu GP‘si yapabiliriz. Mesafe 7 km’ye çıkıyor, biraz F1 standartlarına göre yüksek. Bunun da manzarası müthiş olur. Galataport vs. Monaco benzeri bir hava verebilir.

F1 Ekrem
    Katılımcı

Bir de son alternatif Bostancı GP‘si var. 7 km ile bu da biraz uzun bir pist 3km kadar da bir düzlüğe sahip olacak. Sahil kısmında pit alanı için çok fazla alan var.

Uzunluk dışında bunun da oluru var gibi…

F1 Ekrem
    Katılımcı

Bu dörtlü içinde benim aklım Boğaziçi, gönlüm Beyoğlu diyor. Sizce başka nelerde yapılabilir. Ya da bu önerdiğim dört güzergah içinde hangisine yorum / eleştiri yaparsınız?

Evet, Sizce Hangisi. Yorumları alalım:
    – Boğaziçi GP
    – Bağdat GP
    – Bostancı GP
    – Beyoğlu GP

Tolginho
    Katılımcı

Bana da Haydarpaşa doğru geldi. Bence oluru var.

Fakat benim bir başka önerim daha var. İlk F1 pisti inşaası yapılacağı zaman Antalya da gündeme gelmişti. Cadde pisti olacaksa Antalya’yı düşünmek lazım.

Belki bölgedeki oteller de işin içine girebilir o durumda.

Deniz turizmi ile ilgisi olan pistlere baksak: Monaco başta. Arap ülkeleri komple turizm amaçlı.

Antalya’nın marka algısına kaldıraç etkisi oluşturabilir.

9 yazı görüntüleniyor - 1 ile 9 arası (toplam 9)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.