Arama
Generic filters

ÖTV Kalkarsa İkinci El Ucuzlar mı?

ÖTV Kalkarsa İkinci El Ucuzlar mı?

• Davur
    Katılımcı

Merhaba aranıza yeni katıldım. Yeni araçlarda ÖTV’nin kaldırılmasının Türkiye’de ikinci el fiyatını etkileceği konusunda fikirlerimi paylaşmak isterim.

Türkiye’de ikinci el araçların fiyatını serbest piyasa belirliyor biliyorsunuz. Mesela ben ilk otomobilimi aldığımda yaştan dolayı trafik sigortası primim çok çıkıyordu, babam kendi trafik sigortasını görünce oğlum arabayı bana sat demişti. Arabayı babama satmıştım ve o dönem gerçekten de yarısı kadar trafik sigortası ödemeye başlamıştık. Arabayı da satarken 100 TL gibi cüzi bir rakama noterden satış yapmıştık.

Yani 50 binlik bir araç 100 TL ye satılabilir. Bunun önünde bir engel yok.

Peki insanlar neden bu fiyatları belirliyorlar. Uzun zamandır piyasayı takip ediyorum. İkinci el al sat işlerinde araç sahibi olup, parasının değerini koruyan hatta karlı alım satım yapan insanlar var. Benim genel gördüğüm şey ise aracın alımda ödenen parasını ikinci el satarken geri tahsil edebilmek yönünde.

Hal böyle olunca ÖTVler de ikinci el fiyatlarına yansıyor. ÖTV sanki bir depozito gibi. Devlete ÖTV adı altında depozito veriyorsunuz, arabayı satarken olması gereken fiyata değil de fiyat + ÖTV gibi satıyorsunuz. Araba sahibi olmayan ÖTV sini geri alıp sistemden çıkıyor gibi.

Bunu ben en güzel hem binek hem ticarisi olan araçlarda keşfetmiştim.

Bir ara Opel Corsa’nın ticari araçları vardı. 5 kapılısı ikinci elde 40 bin iken 3 kapılı ticari olan araç ise yaklaşık 20 bin TL idi. Çünkü ticari araç alınırken %4 ÖTV ödenmiş ve ucuz alınmıştı. Diğer araçta ise %45 gibi bir ÖTV vardı. Aradaki 41 puanlık fark araçlara yansımıştı.

Davur
    Katılımcı

Ben ÖTV den kaçınmak için ticari araçları çok yakından takip ediyorum. Şu an piyasa Land Rover’ın da benzer bir aracı var. Ticari olanı 1,5 – 2 milyon iken binek otomobil olanı ise 3-4 milyon fiyata sahip.

Bence hem lüks araç gibi araç kullanmak hem de ÖTV’den kaçmak için güzel bir seçenek. Bu tabi lüks bir araç. O noktaya ulaşamıyorum. Benim radarımda pikaplar var. Yeni pikaplar 1 milyona yakın bir fiyata sahip. 2-3 yıllık araçları ise 500-600 bine bulmak mümkün.

Bu araçlara bakarken İngiltere’den bir arkadaşım geldi. O da İngiltere’de pikap almış. İkinci el. Fiyatları karşılaştırmak istedik.

İngiltere’de aynı araç 20 bin sterlin fiyata sahip. TL’ye çevirinde 475 bin TL gibi bir fiyat çıkıyor. Aynı aracın buradaki fiyatının da 550 bin olduğunu gördük. Ekonomistler buna arbitraj diyor.

Türkiye’de arabayı satıp İngiltere’ye gidip aynını alırsak 75 bin TL gibi bir para cepte kalıyor. O da Türkiye’deki ÖTV farkı işte.

Bu arada dediğim durum sadece ÖTV’si düşük araçlarda var. Gidip binek bir otomobilin fiyatlarına bakarsanız İngiltere – Türkiye arasında ciddi bir uçurum var. İşte bu da ÖTV’nin elden ele dolaşan bir depozito sistemi olduğunun bir kanıtı…

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.