Arama
Generic filters

Otoyollarda Hız Sınırı 120’den 130/140’a Çıkıyor

 • Bu konu 1 yanıt içerir, 2 izleyen vardır ve en son 2 yıl önce F1 Ekrem tarafından güncellenmiştir.

Otoyollarda Hız Sınırı 120’den 130/140’a Çıkıyor

 • Mert
  Anahtar yönetici

  Sitemizde daha önceden detaylı bir analizini yapmıştık.

  Bazı Otoyollarda Hız Sınırı Artıyor

  Bu başlık altında yeni hız sınırını tartışabiliriz.

  F1 Ekrem
  Katılımcı

  Konuyla ilgili detaylar açıklandı.

  Otoyollarda hız sınırları değişti! Otoyollarda hız limiti kaç oldu?

  Otoyollarda otomobiller için hız sınırı 1 Temmuz’dan itibaren artırıldı. Hız sınırları Edirne’den Şanlıurfaya kadar uzunan otoyolda (Ankara – Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında ise 140 kilometre/saate çıkarılacak.

  İçişleri Bakanlığı, otoyollarda otomobillerin hız sınırlarını yeniden belirledi. Buna göre, 1 Temmuz’dan geçerli olmak üzere otoyollara göre değişmekle birlikte hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla, 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarına ilişkin yazı gönderildi.

  HANGİ OTOYOLDA HIZ SINIRI KAÇ OLDU?

  Buna göre, Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu), İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu), Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s’ye çıkacak. Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak.

  Yapımı devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate yükseltilecek. 1 Temmuz’da başlayacak uygulama kapsamında otoyollarda trafik işaretlemelerine yönelik çalışmalara da devam ediliyor.

  OTOBÜS VE KAMYONETLER İÇİN DEĞİŞİKLİK YOK

  Otomobil dışında hız sınırında değişikliğe gidilmedi. Hız sınırları minibüs ve otobüs için 100 km/saat, kamyonetler için 95 km/saat, panelvan için 110 km/saat, kamyon için 90 km/saat, motosiklet için 100 km/saat olarak uygulanmaya devam edecek.

  • Bu yanıt 2 yıl önce önce F1 Ekrem tarafından değiştirildi.
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.