Arama
Generic filters

Honda Gitti ama Fabrikası Otomobil Üretmeye Devam Edecek

0
3 yıl önce

Honda Türkiye geçen hafta itibariyle Türkiye’deki 20 yıllık üretim serüvenine üretim bandından çıkan son Honda Civic ile son vermişti. Honda’nın Türkiye’den çekilmesi şirketin stratejik bir kararında dayanıyor. Honda, birkaç yıl önce üretimini uzak doğuda sürdürmeye karar vermiş ve dünya çapındaki tesislerinde üretime son vereceğini açıklamıştı. Honda Türkiye fabrikasının yanı sıra İngiltere’deki fabrikasını da aynı karara göre kapatmaya hazırlanıyor.

Gebze Şekerpınar’daki fabrika da bu kararın ardından geçen hafta üretime son verdi. Honda, benzeri zor görülen bir şekilde tüm çalışanlarına yasal prim ve tazminatlarının üstünde ödemeler yaparak teşekkür etmişti.

Honda’nın bu jesti geçen haftanın en çok konuşulan konusu olurken Honda fabrikası ile ilgili yeni bilgiler ortaya çıktı.

Honda Fabrikasının Yeni Sahibi HABAŞ Kimdir?

Honda Türkiye fabrikasını pek çok şirket talep ederken HABAŞ tarafından satın alındığı açıklanmıştı. HABAŞ, sanayide ve tıbbi kullanım amaçlı gaz üretimi, çelik, elektrik, ağır makine gibi alanlarda faaliyet gösteriyor. Şirket en son Anadolu Bank’ı da bünyesine katmıştı.

Şirketin patronu Mehmet Rüştü Başaran’ın otomobil ve motorsiklet tutkunu olduğu ve uzun süredir yerli bir otomobil üretimi için hayal kurduğu kamuoyu tarafından biliniyor. HABAŞ çalışanlarından alınan bilgilere göre Honda ile Habaş arasındaki satış işlemi sadece Şekerpınar fabrikası ile sınırlı değil. Honda’nın İngiltere’deki üretim hattı da Habaş tarafından satın alındı.

Habaş’tan Yerli Otomobil Projesi

Başaran’ın bu fabrikada yerli hibrit bir otomobil üretimi için faaliyete geçeceği, Honda Türkiye fabrikasında çalışan eski çalışanlara da iş teklifleri yapıldığı ortaya çıktı. Ticaret çevreleri HABAŞ’ın özellikle ağır makina gibi alanlarda önemli bir şirket olduğunu ve bu projenin altından başarıyla kalkabileceğini belirtiyorlar.

Etiketler:
, ,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir