Arama
Generic filters

Otomobille Yıldızlar Arası Yolculuk Yapmak Mümkün mü?

0
3 yıl önce

Kısa cevap, Evet! Tabii ki bu cevabın altında bir durum söz konusu. İlk aklınıza geldiği gibi Güneş’ten Andromeda Galaksisi’ndeki bir yıldıza ulaşmak için otomobil kullanmak elbette pek mümkün değil. Her ne kadar Elon Musk’ın sahip olduğu Tesla Roadster bir diğer Elon Musk şirketi SpaceX tarafından Mars yörüngesine gönderilmiş olsa da insanlı bir otomobil yolculuğu yapmak zor gözüküyor.

Yine de otomobille yapabileceğiniz bir yıldızlar arası yolculuk mümkün. Tabi biraz kelime oyunu ile! Yıldız Teknik Üniversitesi’ne de ismini veren Yıldız semti, İstanbul’da Beşiktaş’ta yer alıyor. Türkiye’de adı Yıldız olan bir köy var. Sivas sınırlarındaki Yıldız Köyüne İstanbul Beşiktaş’taki Yıldız’dan yapacağınız bir yolculuk aslında teknik olarak yıldızlararası yolculuk oluyor. Tabii ki tahmin ettiğiniz türden bir yolculuk değil bu.

İstanbul iline bağlı Beşiktaş İlçesinde yer alan Yıldız semti ile Sivas’a bağlı Yıldız Köyü arasındaki 900 km’ye yakın bu yolculuk yaklaşık 12 saat sürüyor. Bu rotayı deneyimlemek için Yol tarifini aşağıda paylaştık.

https://goo.gl/maps/ZUvCaD8U4kJBuXxw6 adresinden rotaya ulaşabilir ve telefonunuza yönlendirebilirsiniz.

Yıldızlararası Yolculukta Uğrayabileceğiniz Yerler

Evrenin sonundaki restoranı vaadedemesek de bu yolculukta uğrayabileceğiniz bazı önemli yerler var.

Sakarya’da Sakaraya Müzesi, Bolu Gerede’de Keçi Kalesi, yine Bolu’da Gölcük Tabiat Parkı, Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi ve Türk Hava Kuvvetleri Müzesi, Kırıkkale’de Silah Sanayi Müzesi’ne uğrayabilir, hazır Sivas’a kadar gitmişken Yıldız köyü’nün güneyinde kalan Sivas’a uğrayıp Cumhuriyetin temellerinin atıldığı mekanları gezerek turunuzu tamamlayabilirsiniz.

Yıldızlararası Fazla Derseniz, Uluslararası Yolculuk Yapmak da Mümkün

Yıldızlararası bizim için uzun olur, daha kısası var mı diyorsanız, aynı mantıkta uluslararası bir yolculuk da yapmanız mümkün. Yıldızlarası 900 km olan yolculuk fazla geldiyse Ankara Ulus’tan Amasra Ulus’a 270 km’lik kısa bir yolculukta mümkün:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir